Статті

Пестициди та агрохімікати: як врятувати рослини від шкідників та не отруїтися самим

У розпалі травень. Ми все частіше поспішаємо на дачі, в омріяні сади та на городи. І тоді нашим головним ворогом при вирощуванні помідорів, огірків, капусти, картоплі фруктів тощо стають різні повзаючі та літаючі шкідники-комахи. Вони навчилися добре пристосовуватися до давніх методів їх знищення, якими вдало користувалися наші діди-прадіди.

Тому завзяті городники й садівники все частіше використовують досягнення сучасної хімічної галузі – пестициди та агрохімікати. Ось тільки користуватися ними треба вміти. При невмілому користуванні ви не виростите врожай, а лише забрудните навколишнє середовище та, що особливо небезпечно, отруїтеся самі.

 

Основні ознаки отруєння пестицидами та агрохімікатами

Найбільш загальні ознаки того, що ви «спіймали» отруту від застосування пестицидів та агрохімікатів – у вас страшенно болить чи паморочиться голова, вас нудить, вам весь час хочеться спати. Ви надмірно потієте. Болять м`язи, живіт, мучать судоми, відчуваєте загальну слабкість.

Дія пестицидів на організм людини може бути зовнішньою та внутрішньою.

Якщо пестицид чи агрохімікат потрапив на шкіру, то перші ознаки видно неозброєним оком. Шкіра на місці ураження червоніє, з`являються пухлини, набряки, алергічні реакції. Шкіра свербить, пече.

Якщо ви вдихнули отруту, то першими відреагують ваші легені – почнете важко дихати, з`явиться задуха, з рота почне у великій кількості виділятися слина.

А вже якщо якимось чином ви проковтнули пестицид чи агрохімікат, страждатимете від проносу, блювоти, спазмів у животі. Уражена нервова система призведе до втрати свідомості, а в кращому випадку сильно болітиме голова, буде сонливість, слабкість, судоми м`язів.

 

Надання першої допомоги при отруєнні пестицидом або агрохімікатом

Способи першої допомоги, в тому числі й самим собі, теж залежать від того, яким саме шляхом вона потрапила до організму:

  • якщо вдихнули, якомога швидше залиште місце обробки, відійдіть якнайдалі на свіже повітря;
  • якщо пестицид чи агрохімікат потрапив на шкіру, швидко та ретельно змийте його водою з милом;
  • якщо отрута вразила очі, теж допоможе промивання водою або розчином питної соди у 2%;
  • ну, а якщо вже зовсім не поталанило й проковтнули пестицид, то двічі чи тричі промийте шлунок теплою водою або слабким розчином марганцево-кислого калію. А після промиття випийте півсклянки води з двома-трьома столовими ложками активованого вугілля.

 

Не отруїтеся, якщо пестициди та агрохімікати використовуватимете правильно

Проте є спосіб взагалі уникнути неприємностей – це труїти садово-огородніх шкідників за правилами безпеки. Ці правила нагадує Держпродспоживслужба України.

  1. Купувати пестициди та агрохімікати слід у спеціалізованих закладах торгівлі – тих, які торгують саме цими засобами. Це можуть бути кіоски, спеціальні магазини або в крайньому разі відділи.
  2. Купуючи засіб, переконайтеся, що упаковка ціла й неушкоджена, містить інструкцію з використання, супровідні документи, дату виготовлення кінцевий строк застосуваня.
  3. Слід ретельно вивчити інструкцію з використання засобу та суворо її дотримуватися – дозування, число обробок, за яких умов обробляти (коли немає вітру, температура повітря не вище 24 градусів за Цельсієм), терміни збору врожаю.
  4. Користуйтеся захисним одягом, респіратором. Застосовуйте спеціальні обприскувачі.
  5. Обробивши рослини, вимийте руки та обличчя чистою водою з милом, випийте півлітра свіжого молока.

 

Не користуйтеся підробками!

Пестициди та агрохімікати належать до засобів захисту рослин дрібного фасування. Їх пропонують найрізноманітніші компанії-дистриб`ютори. На жаль, на ринку засобів захисту рослин дуже багато неякісної, підробленої продукції, яка є особливо небезпечною.

Основними ознаками підробок на ринку пестицидів та агрохімікатів є порушення вимог щодо розміщення інформації про засіб на упаковці, вимог до маркування товару, його пакування.

Справа в тому, що використання пестицидів та агрохімікатів підпорядковано Закону України «Про пестициди і агрохімікати». Згідно з цим Законом, у торгових точках повинні продаватися лише засоби, включені до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні. Саме ці препарати проходять обов`язкову державну реєстрацію, в ході якої ретельно перевіряються на відповідність загально прийнятим санітарно-гігієнічним нормам та встановленим ріваням єкологічної безпеки.

Ознайомитися з повним Переліком таких засобів можна тут.

Ще одною ознакою фальсифікованих пестицидів та агрохімікатів є їхня порівняно низька ціна. Ось що кореспонденту нашого порталу розповів житель Прилук, 36-річний Олександр Б:

«Купив на ринку такий собі дешевий засіб для обробки картоплі проти жуків перед посадкою. Назву вже забув, але пам’ятаю, як продавець вихваляв. То я на своєму городі засипав той засіб до бункера саджалки. У результаті в мене півгорода картоплі взагалі не зійшло!»

Ось чому, повторимо, пестициди та агрохімікати слід купувати в спеціалізованих точках продажу такої продукції.

 

Фото із сайту газети “Свобода”

Натисніть, щоб прокоментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вгору