Статті

Прилуки без комунального вибору. Чому місцева влада проти реформи ЖКП

Всупереч новому Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у Прилуках намагаються залишити монополію на обслуговування багатоквартирних будинків за ЖЕКом.

Закон про ЖКП говорить, що люди самі можуть обрати форму договірних відносин із надання комунальних послуг протягом року. Втім, прилучанам потрібно якнайшвидше проявити ініціативу, бо залишаться і без вибору, і без реформ.

Замість розгорнутої інформаційної кампанії про можливості, які пропонує мешканцям реформа ЖКП, у Прилуцькій міській раді намагаються втримати на плаву КП «Прилукижитлобуд».

9 квітня Прилуцька міська рада проводила конкурс на визначення управителів багатоквартирних будинків. На участь у ньому подали заявки КП «Прилукижитлобуд» і ТОВ «Комфортні послуги». Але конкурс довелося призупинити, бо жодного звернення від мешканців про призначення їм управителя до ради не надійшло. А самовільно призначити управителя багатоповерхівок міська рада не має права.

Іншу думку з даного приводу озвучив директор ТОВ «Комфортні послуги» Руслан Ніязов. За його словами, процедура проведення конкурсу на визначення управителя багатоквартирних будинків тривала близько трьох місяців. Та під час першого ж засідання конкурсної комісії, коли з’ясували, що розглядати доведеться дві заявки, – конкурс призупинили. Пропозиції повернули учасникам, не розкриваючи.

«Уникаючи конкуренції, вони пішли по шляху заключення прямих договорів, вводячи людей в оману, що терміни піджимають, а вступати нікуди. Мені на запит у міській раді відповіли, що жодного договору з КП не заключено, але по телевізору керівник ”Житлобуду говорить, що в нього вже понад 30 заявок. Він каже, що договори треба підписувати вже зараз, бо тарифи підприємства збиткові. Надання послуг будуть обмежувати до тих, які можна перекрити старою ціною. Але вимог закону по термінах немає, і комунальне підприємство зобов’язане надавати мешканцям послуги з обслуговування багатоповерхових будинків у повному обсязі. Те, що тарифи збиткові проблема комунального підприємства. Бо вони вчасно їх не підвищували», – зазначає Руснан Ніязов.

Агітаційної кампанії перед проведенням конкурсу прилучани дійсно не помітили. Тож на який результат від нього очікувала міська влада – важко сказати.

Крім цього, на апаратній нараді міського голови 27 травня з питанням про призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Прилуки виступив начальник комунального підприємства «Прилукижитлобуд» Вячеслав Сивенко.

Якби міська рада хотіла донести до прилучан альтернативу вибору, висвітлювати питання доручили б представникам управління житлово-комунального господарства.

Натомість, незадоволена успіхами комунального підприємства на ниві заключення управлінських договорів, міський голова Ольга Попенко наголосила, що зустрічі з мешканцями будинків потрібно проводити регулярно й доносити до них пропозиції саме комунального підприємства.

Наміри щодо монополізації ринку ЖКП озвучив і секретар міської ради Анатолій Шамрай:

«Якщо у нас 267 будинків на обслуговуванні й 45 чи 50 заключили угоди (фактично 20%). Інші будуть залишатися на мінімумі, тобто одній-двох послугах. Це практично вони будуть залишатися на тих платежах, які є…

…Може, зараз трохи скостити тарифи. Не треба на два, два з половиною рази їх збільшувати. Опуститися хоча б на півтора раза, враховуючи наміри. Обмежити наші плани. І монопольно взяти на обслуговування ці будинки. А через відповідні періоди нарощувати можливості».

Втім, мешканці абсолютно не зобов’язані робити вибір на користь будь-якого зі згаданих підприємств. Для того, щоб обрати той чи інший вид управління будинком, споживачі мають рік з моменту введення в дію норм нового Закону про ЖКП – до 1 травня 2020 року.

Закон передбачає три форми договору між співвласниками будинків і надавачами комунальних послуг, а також різні варіанти їхнього укладання.

Щоб зорієнтуватися, який саме вид управління будинком вам підходить, необхідно організувати збори.

Надрукуйте і рознесіть запрошення, запросіть представників управління житлово-комунального господарства міської ради, можливо, консультанта зі створення ОСББ (з того ж управління). До них можна звернутися за телефоном 3-04-79 або приходити в кабінет №9 міської ради. Також покличте на збори представників компаній управителів. Останні детально розкажуть про тарифи на послуги, які пропонують.

Порада: Не ігноруйте програм-месенджерів. У великих містах розповсюджена практика, коли для розв’язання нагальних проблем будинку його співвласники ведуть між собою листування через Viber, Telegram чи WhatsApp. Люди частіше дивляться в телефони, ніж читають оголошення на під’їздах. Та й номер телефону сусіда іноді дуже корисно знати.

Заповнюємо протоколи

Перший варіант: Якщо визначилися з управителем

Для того, щоб затвердити управителя, власники квартир багатоквартирного будинку повинні на загальних зборах визначити старшого по будинку. Його обирають шляхом голосування, яке заносять до спеціального протоколу. На порядку денному розглядають питання, наприклад: Про визначення уповноваженого для укладення договору представника будинку; Про визначення управителем будинку те чи інше підприємство чи підприємця.

Порада: На зборах із собою обов’язково мати паспорт і документ, який засвідчує право власності на квартиру. Без цих даних протокол не буде дійсним. Збір підписів також радимо не відкладати до нових віників. Практично доведено, що протокол може просто загубитися поміж квартирами.

Другий варіант: Якщо хочете, щоб за вас вирішив конкурс

У такому разі на загальних зборах власники квартир багатоквартирного будинку вирішують подати спеціальну заяву до міської ради з проханням призначити управителя на конкурсних умовах. Для цього також необхідно провести збори та підготувати протокол.

Слід знати, що призначення управителя на конкурсних засадах не обмежує права переходу будинку до іншого управителя. Управитель будинку призначається на рік, і в будь-який час його мешканці можуть прийняти рішення про зміну управителя.

Якщо хочеться в ОСББ

Прилуками шириться міф, що маючи борг перед комунальним підприємством «Прилукижитлобуд», мешканці не можуть створити ОСББ. Закон не перешкоджає об’єднанню співвласників через борги, але при цьому КП «Прилукижитлобуд» має право звернутися до суду про їхнє стягнення.

Для того, щоб створити об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, потрібно провести ряд заходів. Докладно про особливості та нюанси при створенні ОСББ розкажуть фахівці управління житлово-комунального господарства Прилуцької міської ради.

Крім того, до міста повертається проект ЄС/ПРООН, куратори якого будуть надавати консультаційну допомогу мешканцям та ініціативним групам, які хочуть створити ОСББ.

Самостійне управління

Мало хто говорить про те, що мешканці багатоквартирних будинків взагалі-то не зобов’язані створювати ОСББ чи обирати собі управителя. Законодавством передбачена можливість управління будинком без створення юридичної особи.

За такої умови мешканці укладають індивідуальні договори на отримання послуг із постачання води, електроенергії, газу (що діє за замовчуванням), а питання з утримання будинку вирішують на зборах співвласників.

Але даний спосіб управління може бути прийнятним передусім для невеликих будинків, де власники самостійно можуть утримувати свій будинок, власними силами забезпечуючи його та прибудинкову територію в належному стані.

Управителями не народжуються

У нашому місті на обслуговуванні КП «Прилукижитлобуд» перебуває 267 багатоповерхівок і 60 будинків входять до складу 48 ОСББ. На даний час між їхніми мешканцями та управителями не укладено жодного договору. Конкурують за ваші домівки лише КП «Прилукижитлобуд» і ТОВ «Комфортні послуги». Хоча майже в кожному будинку є «рукастий чолов’яга», який може виконувати функції управління не гірше.

Управителем може стати будь-яка фізична чи юридична особа, яка відповідно до Закону отримає сертифікат про проходження навчання на управителя багатоквартирних будинків. Курс навчання триває від 10 днів і вартує від 5000 грн.

Бажано, щоб кандидат попрацював у будівельній сфері принаймні 2-3 роки. Та мав стосунок до будівництва чи всього, що з ним пов’язано, – приміром, до сантехніки, електрики тощо.

 

Чому органи місцевого самоврядування проти реформи ЖКП порталу Прилуки.News розповіла президент Фонду розвитку та інновацій ЖКГ Євгенія Дубінська:

– Будь-який ринок – це попит та пропозиція.

Попит – мешканці повинні бути обізнаними у своїх правах щодо вільного вибору управителя, знати як це зробити.

Пропозиція – управителі повинні заявити про себе, проводити збори із співвласниками, дати інформацію про себе, про досвід роботи, знання сфери управління багатоквартирними будинками, показати себе фахівцями справи.

Монополізація ринку комунальними ЖЕКами закінчується. На зміну приходять приватні управляючі компанії, які більш орієнтовані на потреби сучасного споживача, які йдуть у ногу з часом, впроваджують спеціальні програмні комплекси та ІТ-рішення. Такі компанії більш швидкі в реагуванні на питання мешканців, укомплектовані сучасною технікою, прозорі в спілкуванні з мешканцями. У деяких містах України вже не перший рік триває конкуренція на ринку управління багатоквартирними будинками (наприклад, Кривий Ріг, де більше 50% всіх житлових будинків міста вже самостійно обрали собі управителя).

Зрозуміло, що комунальні ЖЕКи не будуть в захваті від такої конкуренції та всіма силами намагатимуться перешкодити настанню вільного ринку управління житловим фондом. Проте демонополізація ринку управління неминуча. І комунальні ЖЕКи або визнають це й також переформатують свою діяльність та підходи на більш сучасний лад, щоб бути конкурентоспроможними, або в іншому випадку поступово зникнуть.

Міська влада повинна всіляко сприяти демонополізації та розвитку ринку управління багатоквартирними будинками. Але в багатьох містах органи місцевого самоврядування навпаки не бажають цього. Історично склалося, що комунальний ЖЕК – це підприємство по вирішенню будь-яких питань по місту лише за дзвінком посадовця. При цьому це вирішення питань, які не входять до тарифів і обов’язків ЖЕКу, і повинні окремо оплачуватись за рахунок бюджету. Наприклад, прибрати міську територію (сквер, площу, стадіон тощо), вивезти сміття та багато іншого. І комунальні ЖЕКи роблять це безкоштовно для міста, проте це за рахунок тарифів на утримання будинків, тобто за рахунок мешканців.

З приватними управляючими компаніями органам місцевого самоврядування доведеться вибудовувати прозорі договірні відносини. А втратити свій адмінресурс бажає далеко не кожна міська влада, як малих, так і великих міст.

Наприклад:

– у місті Дніпро було прийнято рішення сесії, у якому прописані вимоги до вибору форми управління будинком (створення ОСББ чи вибір управителя), виконати які майже неможливо, та вони не передбачені нормами законів у сфері ЖКГ;

– у місті Рубіжне Луганської області орган місцевого самоврядування порушує законодавство, не публікуючи протоколи співвласників по вибору управителя;

– у місті Суми управління праці та соціального захисту населення відмовляється надавати пільги та субсидії на ціну послуги з управління багатоквартирними будинками, а відшкодовує лише на частину складової ціни.

Натисніть, щоб прокоментувати

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Вгору